1 2 3 4 5

Mníška


Vo veľmi dávnych časoch stál na mieste budúceho hradu kláštor mníšok. Neďaleko na vrchu bola zase osada sv. Michala, kde bývali strážcovia hraníc s neďalekým Poľskom a strážcovia veľkej obchodnej cesty, ktorá šla pod vrchom a spájala Orient so severom Európy. Celý kraj žil v pokoji a mieri, až kým sa neohlásili Tatári. Ľudia pred nimi utekali do hôr, pretože počuli o ich krutosti.

Ušli aj mníšky a bojovníci. Iba predstavená kláštora a veliteľ bojovníkov sa rozhodli ostať – každý strážil svoje bydlisko. Keď sa Tatári priblížili na dostrel šípom, vzal bojovník mníšku a schovali sa do veže kostola sv. Michala. Odtiaľ v noci videli, že celý kraj je v ohni. Márne dúfali, že Tatári ich v noci obídu. Ráno tatárska horda obkolesila opustený kláštor a keď v ňom nikoho nenašla, z pomsty ho zapálila.

Kostol sv. Michala bol postavený z kameňa a ohradený múrom. Ale pre Tatárov ani to nebolo prekážkou. Vtrhli do vyľudnenej dediny a podarilo sa im dostať aj do kostola. Keď vybehli hore do veže, naskytol sa im nevídaný pohľad – bojovník držal v náručí mníšku a pri nich stál aj bojovníkov kôň. Tatári od prekvapenia nevedeli čo robiť – či ich zahubiť ako ostatných alebo nechať nažive. Rozhodli sa pre to druhé a so smiechom odtiahli.

Mníška si až vtedy uvedomila, že porušila sľub čistoty a viac sa do kláštora nebude môcť vrátiť. Vydala sa za bojovníka a mala troch synov. No nevrátili sa ani ostatné mníšky. Na základoch zničeného kláštora postavili noví obyvatelia veľký kostol. Ich potomkovia boli prekvapení, keď po nociach videli, ako sa okolo kostola prechádza postava v bielom. Potom si domysleli, že je to niekdajšia mníška, ktorá medzitým dávno zomrela, no ešte stále hľadá svoj stratený kláštor.

Múzeum v Kežmarku
Hradné námestie 42
060 01 Kežmarok
IČO: 37781227 DIČ: 2021452323

Údaje o webovom sídle:
- Prevádzkovateľ: Múzeum v Kežmarku
- Správca webu: Drahomír Thomay
- Dizajn r. 2017, funkčnosť PHP 7.2 r. 2019
- Redakčný systém CMSimple
- Vyhlásenie o prístupnosti