Hrad Kežmarok - Obnova kamenných článkov - Pilastrov v interiéri kaplnky
Zámery, ciele a výsledky projektu:
Kežmarský hrad patrí medzi unikátne pamiatky strednej Európy. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1463. Hrad patrí medzi tzv. mestské typy, počas svojho stavebného vývoja postupne nadobúdal komplex viacerých traktov, z ktorých najmladšou je baroková kaplnka - jednoloďová stavba s polygonálnou svätyňou z rokov 1657 - 1658. Loď je zaklenutá valenou klenbou s lunetovou štukovou výzdobou a maľbami. Na strope sa nachádza pôvodná baroková štuková výzdoba, ktorá je dielom talianskeho umelca Giovanniho Battistu Rossa. Štukovú výzdobu klenby dopľňajú nástenné maľby. Nádherne zdobený strop spoločne s ranobarokovým oltárom a kazateľnicou tvorí ojedinelú ukážku zachovalých barokových sakrálnych hradných interiérov na Slovensku.
Zámerom obnovy kamenných prvkov v kaplnke hradu je zastavenie degradácie kamennej hmoty a obnova poškodenej profilácie kamenných stĺpov - pilastrov, ktoré sa tu nachádzajú. Kaplnka v súčasnosti slúži pre návštevníkov múzea a širokej verejnosti ako funkčný objekt na expozičné účely, koncerty či svadby. Preto je nutné čo najskôr vykonať umelecko-remeselné práce na záchranu týchto kamenných prvkov z hľadiska zachovania kultúrneho dedičstva a ďalšej prezentácie tejto pamiatky návštevníkom hradu.
Cieľom projektu je prinavrátenie výtvarných kvalít kaplnky a jej funkčné využívanie.
Výsledkom je prezentácia kaplnky v jej primárnej podobe a tiež ako ukážka remeselnej zdatnosti majstrov, ktorý ju vyhotovili.
Cieľové skupiny:
Domáca aj zahraničná klientela. Návštevnosť na Kežmarskom hrade má stále stúpajúcu tendenciu aj vďaka ukončenej rekonštrukcii hradu a ďalších unikátov ku ktorým hradná kaplnka nesporne patrí.
Odborný garant projektu: Ing. arch. Miloslav Neumann
Na základe požiadaviek KPÚ Prešov a požiadaviek investora boli vykonané tieto reštaurátorské úkony na pilieroch v Kaplnke hradu Kežmarok:
Z kamennej hmoty pilastrov boli odstránené sekundárne tvrdé cementové tmely a vrstvy omietok
Povrch kamennej hmoty bol očistený od voľných a viazaných sedimentov mechanicky, chemicky a oplachovaním vodou.
Boli odstránené tvrdé špáry zo sivého cementu
Kamenná hmoty bola zpevnená spevňujúcim roztokom ( KSE 300 Remmers)
Poškodené a chýbajúce časti profilácie kamenných pilierov boli dotmelené kompozitom podobnej štruktúry a textúry ako je originálna kamenná hmoty. Väčšie úbytky boli tmelené na armatúru z nehrdzavejúceho kovu.
Povrch kamennej hmoty a tmelov bol farebne zjednotený (lazúry firmy Keimfarben)