1 2 3

Výstavná sieň

Technika - Vedecká hračka - plagátPozývame vás na interaktívnu výstavu

Technika - Vedecká hračka

KEDY:

KDE:

REZERVÁCIE:

VSTUPNÉ:

HRANÍM SPOZNÁVAM SVET!

Interaktívna výstava vedeckých hračiek TECHNIKA – VEDECKÁ HRAČKA prispieva k naplneniu túžby malých i veľkých poznávať a učiť sa hrou. Druhá časť názvu výstavy – vedecká hračka – je odborné pomenovanie dobrej a kvalitnej hračky, ktorá pri hre demonštruje, približuje alebo využíva konkrétny prírodný alebo technický fenomén.

Ilustračný obrázok k výstave Ilustračný obrázok k výstave
   

So všetkými výstavnými exponátmi – hračkami, neškolskými fyzikálnymi experimentmi a hlavolamami – sa môže každý žiak, učiteľ, prípadne i rodič či iný návštevník, podľa svojej chuti vlastným tempom ľubovoľne dlho hrať. Pomôckou pri hre s menej známymi či neznámymi hračkami sú prehľadné manuály obsahujúce motivačnú otázku, opis manipulácie, pozorovanie, fyzikálnu podstatu a príslušnú tému Štátneho vzdelávacieho programu v spojení s ročníkom ZŠ, platná priemyselno-právna ochrana a príp. upozornenie na bezpečnosť manipulácie.

Ilustračný obrázok k výstave Ilustračný obrázok k výstave
   

Logom výstavy je najväčší exponát (guľôčkový výťah) v schematickom znázornení. Súčasťou putovnej výstavy sú zalaminované kópie historických školských obrazov na tému remeslá, nástroje a náradie.

Ilustračný obrázok k výstave Ilustračný obrázok k výstave
   

Originálnu interaktívnu výstavu tvorí viac ako 60 vedeckých hračiek a jednoduchých experimentov, ktoré boli zakúpené v 15 štátoch alebo boli vytvorené v denných táboroch tvorivosti VEDHRA. Môže byť doplnená 15 hlavolamami. Odporúčaný čas návštevy/efektívneho hrania na výstave je 1,5 hodiny.

Ilustračný obrázok k výstave Ilustračný obrázok k výstave
   

Výstavu pripravili členovia banskobystrického občianskeho združenia Vedecká hračka. Pod autorským vedením predsedníčky Ing. Beaty Puobišovej sa na jej príprave a realizácii podieľali najmä Mgr. Sidónia Tomášová Czetöová (Michalovce), Ing. Klára Kováčiková (Bratislava) a fotograf na voľnom kolese Matej Kapusta (Banská Bystrica).

Na doplnení textov manuálov spolupracovali pracovníci Katedry fyziky a Katedry techniky a technológie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Výstava vznikla v roku 2016 a dosiaľ bola reinštalovaná v 43 školách a osvetových zariadeniach v SR aj vďaka úvodnej podpore Komunitnej nadácie Zdravé mesto, Banská Bystrica.

© Vedecká hračka, o.z., júl 2024, Banská Bystrica


 

 
 

Meštiansky dom na ulici Dr. Alexandra č. 11 v Kežmarku, kde sídli Výstavná sieň múzea.Meštiansky dom na ulici MUDr. Alexandra č. 11 je v súčasnosti využívaný ako výstavná sieň múzea. Patrí medzi najstaršie zachované ukážky meštianskej architektúry v Kežmarku aj v regióne Spiša.

Dom má zachované hodnotné gotické a renesančné architektonické detaily, vrátane fragmentálne zachovanej renesančnej maliarskej výzdoby na portáli vstupu.

Prehľad všetkých plánovaných výstav nájdete v kalendári podujatí.

Výstavná sieň na facebooku

Výstavná sieň na google mapách

 

 

 

Múzeum v Kežmarku
Hradné námestie 42
060 01 Kežmarok
IČO: 37781227 DIČ: 2021452323

Údaje o webovom sídle:
- Prevádzkovateľ: Múzeum v Kežmarku
- Správca webu: Drahomír Thomay
- Dizajn r. 2017, funkčnosť PHP 7.2 r. 2019
- Redakčný systém CMSimple
- Vyhlásenie o prístupnosti