1 2 3

Fotogalérie:

Krvavé dejiny XVII. - Alžbetina pozostalosť - banner

Krvavé dejiny XVII.

Alžbetina pozostalosť

Plagát k podujatiu - Krvavé dejiny XVII. - Alžbetina pozostalosťKEDY:

KDE: v interiéri Kežmarského hradu

VSTUPNÉ:

Mesto Kežmarok si tento rok pripomína 750 rokov od udelenia mestských práv. Múzeum v Kežmarku a divadlo exTEATRO preto tento rok siahli do dávnejšej minulosti hradu a mesta. Príbeh tohtoročných Krvavých dejín nás zavedie do 15. – 16. storočia. Je to obdobie, keď už nehovoríme o osadníkoch a vzniku prvých cechov, ale keď je už jasne definovaný Kežmarok, ako mesto nezávislé od obyvateľov hradu – Kežmarčania nie sú ich poddaní!

Marcel Hanáček opäť vymyslel príbeh a spolu s našou historičkou Norou Baráthovou hľadali historický rámec, do ktorého by sa dal príbeh umiestniť, aby sa stal skutočným a uveriteľným.

Tento rok sa dozviete nové meno – Mikuláš Minkovič – tento Poliak vlastnil Kežmarský hrad, bola to len krátka epizóda – mal ho len rok. Ale bolo to v období zaujímavých vojenských konfliktov, v čase, keď malo Uhorsko dvoch panovníkov – Zápoľského a Habsburského. Minkovič bojoval po boku jedného aj druhého. Po skončení vojny prichádza na Kežmarský hrad, kde žije sestra jeho nebohej ženy. Tá sestra, ktorá bola do neho zamilovaná a dúfa, že teraz, keď sa skončila vojna a Mikuláš sa usadí, stará láska ožije. Veď prečo by sa vrátil do Kežmarku, ak nie kvôli nej? Po jeho návrate však nečakane ožíva aj minulosť. Jeho manželka Alžbeta zomrela pred 16 rokmi, ale minulosť sa nedá pochovať. Alžbeta je stále prítomná v spomienkach, ktoré by najradšej vymazal.

Už niekoľko rokov nerobíme prvoplánovú strašidelnú šou plnú krvi a lacných efektov z party shopov. Tentoraz sa pokúsime nájsť strašideľnosť v starej slovanskej mytológii, v tradíciách, zvykoch a magických obradoch ľudí, ktorí žili na území dnešného Slovenska. Obsahom príbehu Alžbetina pozostalosť nie je dejepis, ale príbeh skutočných ľudí. Ľudí, ktorí žili a ktorí milovali, nenávideli, túžili, snívali. Tak ako my dnes, len v iných kostýmoch.

Do hradu sa vstupuje každých 20 minút v 50 členných skupinách. Nechajte doma starosti, problémy, fotoaparáty aj mobilné telefóny. Zažite spolu s nami ducha histórie a genius loci Kežmarského hradu.

Marcel Hanáček

 

 

exTeatro podporuje Obec Ľubica
Podporené mestom Kežmarok
Projekt podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja
Vďaka podpore Nadácie VÚB banky

 

Fotogalérie z generálky predstavenia - autor fotografií Drahomír "Drakomir" Thomay

Reportáž z Kežmarskej televízie

Scéna 1. - Príchod Mikuláša Minkoviča na Hrad

Scéna 2. - Budoár, rozhovor Anny so Žošou

Scéna 3. - Spoločná večera

Scéna 4. - Mikuláš hovorí o svojich plánoch s Annou

Scéna 5. - Mikuláš stretne kata v krčme

Scéna 6. - Mikuláš a Nora sami

Scéna 7. - Morena

Scéna 8. - Záver - Jánske ohne

 

Múzeum v Kežmarku
Hradné námestie 42
060 01 Kežmarok
IČO: 37781227 DIČ: 2021452323

Údaje o webovom sídle:
- Prevádzkovateľ: Múzeum v Kežmarku
- Správca webu: Drahomír Thomay
- Dizajn r. 2017, funkčnosť PHP 7.2 r. 2019
- Redakčný systém CMSimple
- Vyhlásenie o prístupnosti