1 2 3 4 5

Smelý vojak


Po odchode Imricha Thökölyho prišli do Kežmarku cisárske vojská. Usadili sa v opustenom hrade, pokradli, čo sa ešte dalo a čakali na ďalšie rozkazy. Po večeroch sa usadili na hradnom nádvorí, rozložili veľké vatry, hrali karty, hru s kockami a hlavne pili a hlučne sa zabávali nevyberanými slovami.

Iba vtedy stíchli, keď videli, ako z kaplnky vychádza priesvitná čierna ženská postava. Zas tá čierna pani! Od domácich obyvateľov počuli,  že je to niekdajšia hradná kľučiarka, ktorá sa odrazu bez stopy stratila a vlastne nikto nevie, prečo sa zmenila na mátohu.

Jeden mladý vojak sa stavil, že raz sa vyberie za čiernou paňou. Vždy večer  vychádzala z kaplnky a odchádzala z hradu nevedno kam. Prehovárali ho, aby mal rozum, veď ho to strašidlo môže niekam zaviesť a zahubiť. Ale on sa nedal.

Prišiel zase večer. Mládenec sa zdvihol od ohňa a nasledoval tajomnú ženu. Šiel v úctivej vzdialenosti od nej, ale videl, že ho spozorovala. Pridala do kroku, hoci jej nohy sa zeme nedotýkali. Pridal aj on. Uvedomil si, že odchádzajú z mesta preč, kamsi k lúkam a lesom, ktoré sa ťahajú až k Tatrám.

Odrazu čierna pani zastala a zmenila sa na hroznú príšeru. Vojačikom najprv trhlo, ale stávku nemohol prehrať. Všetci by ho vysmiali. Po chvíli sa príšera opäť zmenila na čiernu ženu a kráčala preč.

Mládenec si oddýchol, no šiel za ňou. O ďalšiu chvíľu mal pred sebou rytiera bez hlavy. Len vydržať! Nezľaknúť sa, zapovedal sa vojačik, hoci sa mu nohy roztriasli. Bola to ozaj len chvíľa strachu. No približovali sa krížne cesty...

Pred mládencom sa zjavil trojhlavý drak. Z každej papule mu sršal oheň a už sa dotýkal odvážlivca. Ježišmária, zvolal vojačik a v hrôze sa prežehnal. V tej chvíli prízrak zmizol  a presne na krížnej ceste stála čierna pani. Uprene pozorovala mládenca, potom urobila nad zemou kríž a zmizla.

Vojak najprv ostal v rozpakoch. Potom pozrel na miesto, kde čierna pani urobila kríž. S udivením videl, že čosi svetielkuje. Začal hrabať v zemi a po chvíli mal v ruke riadnu hrudu zlata. Vojak sa viac do hradu nevrátil. Odišiel domov, postavil si dom, oženil sa, mal kopu synov a s vďačnosťou spomínal na čiernu paniu.

Jeho druhovia boli presvedčení, že niekde zahynul. Netušili, že ich spolubojovník sa po rokoch vrátil do Kežmarku a na mieste, kde našiel poklad, postavil malú kaplnku. A tá na svojom mieste stojí dodnes.

Múzeum v Kežmarku
Hradné námestie 42
060 01 Kežmarok
IČO: 37781227 DIČ: 2021452323

Údaje o webovom sídle:
- Prevádzkovateľ: Múzeum v Kežmarku
- Správca webu: Drahomír Thomay
- Dizajn r. 2017, funkčnosť PHP 7.2 r. 2019
- Redakčný systém CMSimple
- Vyhlásenie o prístupnosti