VIII. - Vypuknutie II. svetovej vojny
V piatok 1. septembra 1939 začala II. svetová vojna. Letectvo Tretej ríše zaútočilo v čase 04:40 na poľskú obec Wieluń. O pár minút neskôr námorné sily zahájili paľbu na poľské pozície Westerplatte (polostrov v Baltskom mori v blízkosti mesta Gdańsk). Začiatku invázie sa zúčastnili aj slovenské bojové jednotky pod názvom Bernolák. Od 17. septembra sa k útoku na Poľsko pridal Sovietsky zväz, takže pád nášho severného suseda bol iba otázkou času. Varšava nakoniec kapitulovala 28. septembra 1939.
Invázii predchádzali mohutné prípravy a tajné sťahovania armád, ktoré sa dotkli aj nášho regiónu. Wehrmacht nevtrhol do Poľska len zo svojho územia. Slovensko, spojenec Tretej ríše, umožnilo prechod nemeckým jednotkám cez našu oblasť, takže konvoje vojakov a techniky brázdili slovenskými cestami. Kežmarok nebol výnimkou a miestne nemecké obyvateľstvo, plné nadšenia, označilo tieto dni za historické.
|
|
Niektorí ríšski vojaci mestom iba prechádzali, iní sa v ňom zdržali o čosi dlhšie. Kvôli nim sa posunul začiatok školského roka 1939/40, lebo veľký počet príslušníkov armády dočasne obýval práve budovy škôl. Kronika Štátnej ľudovej školy (dnes SOŠ Kušnierska brána) hovorí, že Nemci obsadili budovu medzi 30. augustom a 16. septembrom. Vyučovať sa začalo dva dni po ich odchode. V budove nemeckého gymnázia pobudli vojaci prvé tri septembrové týždne. Vďaka výročnej správe školy vieme, že tam sídlila Bäckereikompagnie 525, ktorá odišla 21. septembra. V rovnaký deň bol slávnostne zahájený nový školský rok.
Okrem nej prechádzali Kežmarkom ďalšie bojové divízie. Ich bližšie označenia zväčša nepoznáme, no vďaka nemeckej vojenskej internetovej stránke vieme aspoň to, že jednou z nich bola 2. Gebirgs-Division. Táto jednotka sa sformovala na začiatku apríla 1938 v Innsbrucku. Cez Kežmarok sa uberala ďalej na sever v smere Nida, Nowy Sacz a Jasło. Napokon sa dostala až do oblasti mesta Ľvov. Odtiaľ sa po zvládnutí úloh vrátila domov cez novodobité územie. Z dobovej tlače sa nám zachoval opis prechodu nemeckých vojsk. Miestne obyvateľstvo zazrelo ako prvé letiace jednoplošníky. Po zemi ich čoskoro nasledovali motorizované jednotky, ľahké a ťažké delostrelectvo, tanky a vozy s výstrojom a zbraňami každého druhu ("...ktorých účel môžeme viac tušiť, než správne uhádnuť..."). Po nich tiahli cyklistické jednotky, horský pluk, pechota a nekončený rad ďalších áut. Počas tejto akcie bolo celé mesto slávnostne vyzdobené nacistickými vlajkami. Táto masívna "procesia" urobila na Kežmarčanov dojem najmä v noci, kedy sa za svitu mesiaca nekonečný rad tlmených svetiel kolóny uberal na sever. Keďže konvoj vojenskej techniky nabral na tunajšie pomery masívne rozmery, polícia a členovia FS riadili dopravu a ukazovali vodičom vozidiel správny smer v im neznámom prostredí. Nevšedný jav našiel veľký ohlas v novinách, píšuc "...bol to nevídaný zážitok s úžasným výrazom. A ak uvážime, že to bol len malý kúsok z nemeckého Wehrmachtu, tak musíme vidieť, ako ohromne je vybudovaný a ako isto sa môžeme cítiť pod jeho ochranou..."
Nemeckí vojaci sa vďaka presile a bojovej taktike Blitzkrieg v Poľsku príliš dlho nezdržali. Po úspešnom ťažení nastal čas vrátiť sa domov. Vojaci sa presúvali do Tretej ríše rôznymi smermi. Jeden z nich viedol opätovne našim mestom, ktorým prechádzala napr. 2. Panzer-Division, operujúca v oblasti Rawa Ruska a Zamość. Domov tiahla oblasťou Tatier cez Kežmarok smerom na Trnavu, a cez Bratislavu priamo do nacistického Nemecka.
Podľa dobového popisu prebiehal presun vojenskej techniky neprestajne od sobotného večera do pondelkového poludnia (30. september - 2. október). Všetky vozidlá boli zaprášené zo zlých poľských ciest i bojových stretov. Nálada vojakov bola veselá, k čomu prispievalo aj nadšené a vrelé vítanie príslušníkov Wehrmachtu v podaní tunajšieho obyvateľstva. Občas niektoré z áut zastavilo, čo mnohí zvedavci využili na obhliadku techniky a družné rozhovory. Nadšená nemecká mládež sa ihneď vrhla k svojim hrdinom a zasypala ich nespočetnými otázkami ohľadom úspešného ťaženia. Prechádzajúci konvoj daroval záujemcom malé pamiatky na tieto veľké dni; zväčša šlo o prázdne nábojnice. V posledný deň prechodu, v pondelok 2. októbra 1939, sa z bojiska vrátil aj kežmarský delostrelecký pluk.
Vojna začala a úspechy nemeckých vojsk dávali všetkým vyhliadky na svetlú budúcnosť. Umocňovali to i pribúdajúce významné návštevy, ktoré sa postupne v Kežmarku objavovali...
- Autor: historik Múzea v Kežmarku - Mgr. Vladimír Julián Ševc