1 2 3 4 5

III. Zvečnená v dielach umelcov

Svätá Katarína už od najstarších čias často bývala umeleckým námetom. Množstvo svetových maliarov sa inšpirovalo pri tvorbe jej legendou (Caravaggio, Rubens, Lotto, Raffael, Fra Angelico, Correggio). K známym dielam patrí freska s názvom Dišputa sv. Kataríny Alexandrijskej pred cisárom Maxentiom od renesančného maliara Pinturicchia. Nachádza sa v Apoštolskom paláci vo Vatikáne. Maľba zachytáva ústrednú scénu svätokatarínskej legendy.

Freska s názvom Dišputa sv. Kataríny Alexandrijskej pred cisárom Maxentiom od renesančného maliara Pinturicchia. Nachádza sa v Apoštolskom paláci vo Vatikáne.
Zdroj: arthistory.sdsu.edu
 

Sviatok svätej Kataríny vo svete

Nie len u nás, ale aj vo svete sa zachovali svetské tradície na deň svätej Kataríny, a to najmä vo Veľkej Británii, Francúzsku a oblastiach, na ktoré malo Francúzsko veľký vplyv.

Najznámejšou Katarínou v Anglicku bola Katarína Aragonská, prvá manželka Henricha VIII. Tudora, ktorú nechal Henrich VIII. zavrieť do kláštora, pokým sa nerozviedli. Katarína Aragonská bola aj napriek uväzneniu a novým manželkám Henricha VIII. navždy považovaná za Anglickú kráľovnú. Počas jej pobytu v kláštore zistila, že v Anglicku upadá trh s čipkami a tak sa rozhodla všetky svoje najvzácnejšie čipky zničiť a bolo nutné nakúpiť nové. Týmto krokom podporila čipkárov v Londýne a nanovo naštartovala trh. Ľudia po nej z vďačnosti pomenovali tradičný koláč, ktorý sa v Anglicku pečie na svätú Katarínu – Cattern cake. Sladké kysnuté cesto koláča je v kombinácii s rascou a škoricou. Večer svätej Kataríny je v sprievode ohňostrojov. V Anglicku je teda tento sviatok tradične spojený s čipkármi, ale aj sviatkom študentov, právnikov, tkáčov a tiež starých dievok.

Katarína Aragonská bola aj napriek uväzneniu a novým manželkám Henricha VIII. navždy považovaná za Anglickú kráľovnú. V Anglicku sa pečie na svätú Katarínu – Cattern cake.
Zdroj: LavenderAndLovage.com Zdroj: sk.wikipedia.org
   

Zelená a žltá je symbolom múdrosti a viery. Zvyk vznikol najmä preto, aby neboli slobodné ženy ochudobnené, keďže na Katarínskych zábavách vydaté ženy nosili čepce, slobodné si vyrobili papierové klobúčiky. Dodnes sú tradíciou na počesť papierových klobúkov a starých dievok módne prehliadky klobúkov.

V Anglicku si slobodné ženy vyrobili papierové klobúčiky.
Zdroj: pickyourtrail.com Zdroj: vedator.space
   

Vďaka rehoľnej sestre z Francúzska sa preniesol za oceán aj ďalší sväto-katarínsky zvyk. Marguerite Bourgeois rozdala 25. novembra svojim študentom melasové karamelky – taffy a v tomto zvyku pokračovala každý rok. Zvyk sa tak zakorenil, že aj dodnes sa rozdávajú St. Catherine´s taffy, inde nazývané aj "kisses", pretože komu ich dievča na deň svätej Kataríny darovalo, ten sa do nej zaľúbil.

Melasové karamelky – Taffy Zvyk sadenia stromčekov.
Zdroj: ricardocuisine.com Zdroj: octopus.energy
   

Medzi populárne zvyky, podobné tým naším je aj sadenie stromčekov. Práve 25. november sa pokladá za vhodný deň na sadenie stromov. Briti majú porekadlo: "Na svätú Katarínu, každé drevo zakorení."

V Estónsku je tento deň tiež veľmi významný, ale na rozdiel od našich zvykov, je v tento deň návšteva ženy priam žiadaná. V minulosti sa tiež všetci – muži aj ženy – obliekali do svetlých šiat, čo bol symbol zimy – čistoty. Dodnes sa chodieva koledovať a tradične sa varila ovsená kaša, pečené jahňa s kašou či rôzne strukoviny.

V Írsku je svätá Katarína jednou z najdôležitejších svätíc. Je považovaná za patrónku námorníkov a pridelili jej preto aj symbol – maják. Dokonca kostoly, ktoré sú jej zasvätené stoja na kopci blízko vody.

Symbol sv. Kataríny ako patrónky námorníkov v Írsku - maják. Kostoly zasvätené sv. Kataríne stavané blízko vody.
Zdroj: en.wikipedia.org Zdroj: upload.wikimedia.org
   

V Španielsku je podobný zvyk ako vo Francúzsku. Staré dievky si vyrábajú papierové klobúčiky alebo skôr korunky a kedysi v kostoloch ozdobovali kvetmi sochu svätej Kataríny. Toto privilégium mali iba staré dievky. Hovorievalo sa, že idú korunovať svätú Katarínu. Dodnes sa tam konajú rôzne púte, ale aj katarínske zábavy. Tradíciou z Francúzska sú aj karamelky a sadenie stromčekov.

Staré dievky si vyrábajú papierové klobúčiky. Staré dievky si vyrábajú papierové klobúčiky - obálka časopisu.
Zdroj: pinterest.fr Zdroj: journals.openedition.org
   

Vedeli ste že....

Existuje aj kult svätej Kataríny? Tento kult sa stal od najstarších čias veľmi rozšíreným a zasiahol takmer celý kresťanský svet. Katarína získala titul veľkomučenica. Jeho prvotným strediskom sa stal známy Monastier svätej Kataríny na Sinajskom polostrove. Monastier patrí gréckej ortodoxnej cirkvi a vo veľkom ho navštevujú pútnici, ktorým ukazujú údajný Katarínin hrob. Podľa legendy posledné ostatky tejto svätice odniesli po jej smrti anjeli práve na vrch Sinaj. Tam ich aj mali pochovať. Pri jej hrobe sa zastavovali aj križiaci, ktorí sa od počiatku druhého tisícročia vydávali k Svätému hrobu. O popularite a význame kultu svätej Kataríny svedčí množstvo kostolov zasvätených tejto svätici. Aj na Slovensku ich máme niekoľko. K tým najznámejším patria kostoly sv. Kataríny Alexandrijskej v Banskej Štiavnici, na Mestskom hrade Kremnica, v Dolnom Kubíne, Handlovej, Smolníku či ruiny niekdajšieho kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach.

Monastier svätej Kataríny na Sinajskom polostrove. Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej v Banskej Štiavnici.
Zdroj: beliana.sav.sk Zdroj: travelissimo.sk
   

Autorky: Alenka Madejová a Mgr. Zuzana Brišáková, lektorky múzea

 

Ak ste pozorne čítali všetky články o sv. Kataríne, svoje vedomosti si môžete otestovať vypĺňaním tajničky, ktorú sme pre Vás pripravili.

Pripravili sme pre Vás online verziu alebo si môžete stiahnúť na tlač pripravený PDF súbor.

Múzeum v Kežmarku
Hradné námestie 42
060 01 Kežmarok
IČO: 37781227 DIČ: 2021452323

Údaje o webovom sídle:
- Prevádzkovateľ: Múzeum v Kežmarku
- Správca webu: Drahomír Thomay
- Dizajn r. 2017, funkčnosť PHP 7.2 r. 2019
- Redakčný systém CMSimple
- Vyhlásenie o prístupnosti