1 2 3 4 5

Obsah:

Výstava - Kalíšky na vajíčka - plagát

Srdečne vás pozývame na výnimočnú výstavu zo súkromnej zbierky Malgorzaty Flaszy

Kalíšky na vajíčka

Malé tvarom, veľké rozmanitosťou

Utrum prius gallina an ovum? - Čo bolo skôr, vajce alebo kura?

 

KEDY:

KDE:

VSTUPNÉ:

 

 

Fotogaléria - autori fotografií Dominika Sisková a Marek Jezerčák

 

Virtuálna prehliadka výstavy zverejnená aj v službe Google Streetview, Autor: Drahomír Thomay

 

Kalíšky na vajíčka, aký je ich pôvod...

Výstava „Kalíšky na vajíčka“ s podtitulom „malé (tvarom), veľké (rozmanitosťou)“, ktorú si môžete pozrieť v týchto dňoch vo Výstavnej sieni Múzea v Kežmarku, je venovaná na prvý pohľad málo významnému a skromnému úžitkovému predmetu, akým je kalíšok, resp. stojan, či pohárik na vajíčko. Túto pomôcku na konzumáciu vajec uvarených na mäkko poznali pravdepodobne už v starovekých Pompejach. Jej renesanciu má na svedomí francúzsky kráľ Ľudovít XV.. Svoju raňajšiu konzumáciu vajíčka z kalíška premenil na pôsobivé divadlo, na ktoré sa chodili pozerať davy Parížanov.

Z Francúzska sa kalíšky dostali do jedální viktoriánskeho Anglicka, kde takmer každý druh jedla mal svoj vlastný špecializovaný pokrm a náčinie. Britskí výrobcovia si rýchlo uvedomili, že z týchto malých keramických pohárov budú vynikajúce suveníry a ľudia ich začali zbierať. Tejto, pre Slovákov skôr nevšednej, záľube sa hovorí pocillovi podľa latinského názvu pre malý pohárik. O tom, že sa vo svete nejedná o žiadnu extravaganciu, svedčí aj v anglickom jazyku knižne vydaná príručka pre pocillovistov – začiatočníkov a ponuka zberateľských edícií kalíškov na internete. Kalíšky na vajíčka vyrábajú aj známe značky výrobcov porcelánu, keramiky a skla a nie je výnimočné, že sa medzi nimi vyskytujú aj skutočné dizajnérske lahôdky. Musíme však pripustiť, že niektoré takéto výrobky sa pohybujú na pomedzí gýču.

Výstava kalíškov poľskej zberateľky Małgorzaty Flaszy reprezentuje v prvom rade krásu, a nápaditosť, skrývajúcu sa v týchto drobných predmetoch. Charakteristickým rysom jej zbierky, ktorú tvorí takmer 800 kalíškov, je rôznorodosť, čo do tvaru, výzdoby, materiálu, ale aj pôvodu, keďže pochádzajú doslova z celého sveta. Viac ako 600 kúskov vystavených vo Výstavnej sieni Múzea v Kežmarku, doplnených vtipne o zdobené veľkonočné vajíčka, je skutočnou pastvou pre oko, od najstaršieho pohárika z meissenského porcelánu, datovaného do rokov 1860 – 1880, cez dizajnérske kúsky známeho poľského návrhára s čínskym umeleckým menom Fu Duo, či výrobok značky „Tom´s Drag“, kúsky značiek Rosenthal, Biela Italia a ďalších až po suveníry z ciest a „kalíškový zverinec“ pre deti. Výstava potrvá do 31.5.2023. Srdečne pozývame.

Múzeum v Kežmarku
Hradné námestie 42
060 01 Kežmarok
IČO: 37781227 DIČ: 2021452323

Údaje o webovom sídle:
- Prevádzkovateľ: Múzeum v Kežmarku
- Správca webu: Drahomír Thomay
- Dizajn r. 2017, funkčnosť PHP 7.2 r. 2019
- Redakčný systém CMSimple
- Vyhlásenie o prístupnosti